Вівторок, 19.03.2024, 04:09
Вітаю Вас Гість | RSS

Великоолександрівський ліцей

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 148
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія школи

Історія Великоолександрівської школи

Бориспільського району

 

         Неподалік від Великої Олександрівки, поряд зі шляхом, який проходив з Києва на Бориспіль, знаходився хутір, що належав родині панів Чубинських. Саме сім`я Чубинських наприкінці XIX – першій чверті XX ст. сприяла поширенню грамоти серед селянських дітей. Ось як згадує жителька с. В.О Олександрівка Антоненко Ольга Олександрівна, дитинство, якої пройшло неподалік родового гнізда Чубинських: «Моя мама добре знала родичів П.П.Чубинського. Родина була чуйна і доброзичлива. Дякуючи барині Чубинській моя мама навчилася читати і писати. Незважаючи на те, що це були люди зайняті, вони шанували бідних. До них ходили діти з навколишніх сіл та хуторів учитися грамоти. Під клас для занять була виділена велика кімната в панському будинку. Ставлення до дітей було як до рідних, для кожного знаходилося добре слово. В негоду та люті морози залишали дітей у себе ночувати, перевдягали в що могли, годували та поїли чаєм».

         Неподалік від садиби Чубинських знаходилася простора двоповерхова цегляна будівля, в якій пан Країнський, хазяїн навколишніх земель, лікар за фахом, на початку XX  ст. відкрив лікарню для душевнохворих. Після перевороту 1917 року доля будівлі змінилась. Із середини квітня 1923 року в її стінах, з ініціативи доктора А.Т. Сидоренка, почала діяти дитяча комуна ім. Нансена. Вона проіснувала до початку війни. За майже 20 років з її стін вийшли тисячі вихованців. Колонія мала курей, свиней, корів і коней та великий МТЗ. Вона була електрифікована. «Наша машина», - так із гордістю називали прилад, який працював на нафтопродуктах і давав не лише освітлення, а й тепло. За його допомогою готували їжу для людей та корм для худоби, нагрівали воду в душових і в пральні. Колонію в різний час очолювали Гнат Олександрович Панякін, Панас Григорович Кущ, Білей. Під час війни діти з колонії були евакуйовані в Алтайський край, а колонія припинила свою діяльність.

         Історія Великоолександрівської школи починається з кінця 10-х років XX ст., коли в дерев`яній оселі, що колись належала пану, в центрі села, де знаходиться парк Слави, почала діяти земська початкова школа. Першою вчителькою в ній стала випускниця Києво-Лук`янівської жіночої гімназії Шевченко Ніна Федорівна, яка школі віддала все своє життя.

         У середині 30-років школа була реорганізована, згідно урядових постанов, у семирічку. Директором школи був Кущ Панас Григорович.

         У роки війни заняття з дітьми проводились епізодично у випадкових приміщеннях, бо школа була спалена.

         Після визволення вересня 1943 року навчання відроджується. Заняття проходили в кількох будинках. Як згадувала перші повоєнні роки вчителька біології Борисенко Марія Антонівна, вчилися в хаті Бахмат. Очолювала школу в той час Марія Іванівна Чемерис(Собачко). Та й працювали переважно вчителі-жінки: Селантій Марія Кіндратівна, вчителька української мови та літератури, Жуковська Марія Павлівна, вчителька російської та німецької мов, Волохонська Марія Федорівна, вчителька математики та хімії, Борисенко Марія Антонівна, вчитель біології.

         Після демобілізації з армії повернулися в школу чоловіки: Карпець Петро Мусійович, Карпець Микола Петрович, Калініченко Іван Лаврінович, Борисенко Степан Григорович та інші. Чоловіки, які мужньо захищали рідну землю від лютого ворога в роки війни, стали щедро засівати зернами добра та мудрості дитячі душі.

         У 1947 році Великоолександрівська семирічна школа випустила перших повоєнних 15 випускників. Та наступний 1948 рік був без випуску, бо, як відомо, було багато переростків, діти змушені були працювати.

         Другий випуск був у 1949 році. Учні ходили і з села Мала Олександрівка, і з села Гора та з Дударківського допоміжного господарства, яке було підпорядковане Дарницькому м`ясокомбінату. Випускників було 20 :10 хлопчиків та 10 дівчаток. Серед них і Павло Степанович Кислий – відома сьогодні не лише в Олександрівці та Борисполі, а й на всю Україну, людина. Закінчивши Київський політехнічний інститут, Павло Степанович став інженером. З 1977 року почав працювати заступником директора в інституті надтвердих матеріалів Академії наук, де став професором, академіком Академії наук України.

         У 50-60 роках школа у Великій Олександрівці функціонувала у кількох пристосованих приміщеннях. Заняття проходили у дві зміни, класи були переповнені.

         Школу у 1953-1962 роках очолював Калініченко Іван Лаврінович. З 1963 по 1969 рік директором працювала Лідія Данилівна Логвин. Учитель історії за фахом, Лідія Данилівна з середини 60-х років разом з учнями вела активну пошукову роботу, результатом якої стало створення в середині 70-х років у школі кімнати бойової та трудової слави. У процесі пошуку було зібрано багато матеріалів про ескадрилью бомбардувальників, яка у 1943-1944 роках була розквартирована в селах Велика Олександрівка та Гора.

         9 травня 1989 року відбулося урочисте відкриття пам`ятника відважному льотчику. Ім`я Кочнева В.Г. було присвоєно піонерській організації школи.

         Загальною потребою було будівництво типового приміщення з просторими світлими класами та введення кабінетної системи навчання. Новобудова гостинно відчинила двері перед учнями 1 вересня 1971 року, а зустрічав їх директор Мельник Володимир Андрійович, який очолював установу в 1969-1987 роках. Під його невсипущим керівництвом проводилося будівництво школи.

         Та й нове приміщення не розв`язало проблеми двозмінного навчання. Було вирішено добудувати нове «крило». Так, у 1986 році було добудовано 8 класних кімнат, актовий зал та їдальню.

         У 60-70-х роках  у школі працювали вчителі початкових класів Волохонська Одарка Василівна, Калініченко Наталія Якимівна, Петлицька Поліна Романівна; українську мову та літературу викладали Корінь Варвара Мусіївна, Волохонська Міла Павлівна, Гурська Лідія Іванівна; російську мову та літературу  - Курач Надія Степанівна; англійську мову – Крижанівська Людмила Володимирівна; фізкультуру – Рябець Анна Леонтіївна, Пестовніков Юрій Миколайович; математику – Куць Варвара Захарівна; географію – Калініченко Іван Лаврінович; трудове навчання – Мозоль Іван Андріянович; біологію та хімію – Борисенко Марія Антонівна, Постол Любов Григорівна; музику і співи – Мусоргський І.П., Риндя Юрій Кіндратович; Ромась Дарія Марківна – українську мову.

         З 1965 року і донині  у школі працює Резніченко Катерина Олексіївна, яка розпочала свою трудову діяльність як старша піонервожата, а з 1967 року працює вчителем початкових класів.

         У 70-80 роках у школу прийшло молоде педагогічне поповнення. Це Руда Тамара Павлівна, математик, вчитель-методист; Ракша Ольга Миколаївна, вчитель-методист; викладач хімії та біології; Колесник Валентина Миколаївна, вчитель фізики вищої категорії; Наливайко Тамара Борисівна, вчитель російської мови та літератури вищої категорії; Олексієнко Володимир Васильович, учитель історії, старший учитель; Кручко Наталія Степанівна, вчитель початкових класів, а з 1988 року - української мови та літератури; Рябус Валентина Анатоліївна, старший вчитель, викладач української мови та літератури; Шарапа Лариса Михайлівна, вчитель математики вищої категорії; Набока Віра Іванівна, вчитель початкових класів І категорії та інші.

         У зв`язку з хворобою Мельник Володимир Андрійович розрахувався зі школи. У березні 1987 року відбулися перші в Радянському Союзі демократичні вибори директора школи, перемогу на яких здобув 28-річний Олексієнко Володимир Васильович. На посту директора школи Олексієнко В.В. перебував до кінця 2000 року, до зміни місця роботи.

         Володимир Васильович завершив у 1987 році розпочату Мельником В.А. роботу із реорганізації школи з 8-річної в середню. За цей час зі стін Великоолександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів вийшли понад 400 випускників із повною середньою освітою.

         У 80-90 роках звання «Відмінник освіти України» здобули: вчитель початкових класів Шарапа Аркадія Арсентіївна, вихователь групи продовженого дня Багаліка Надія Іванівна,, вчитель початкових класів Багаліка Валентина Іванівна, Куранда Ольга Іванівна, вчитель англійської мови Маслянко Надія Миколаївна та бібліотекар Сидоренко Ольга Григорівна.

          З січня 2001 року по 2013 рік школу очолював Олександр Петрович Рябус, учитель ДПЮ та фізкультури. З 2013 року директором школи став Давиденко Ігор Іванович. Сьогодні у Великоолександрівській школі навчається 406 дітей, працює 28 вчителів.

         Школа працює в типовому приміщенні, в якому є 22 класні кімнати, спортивний та актовий зали, бібліотека, їдальня, комп`ютерний клас,  музей-кімната ім. П.П.Чубинського. Заняття в школі проводять за кабінетною системою навчання в одну зміну. В позаурочний час діти мають змогу займатися в спортивних секціях, які веде Махортов Вадим Геннадійович та гуртках за інтересами: "Чарівні пальчики"(керівник – Школьна Алла Володимирівна), вокальний(керівник – Бойчук Юлія Степанівна), а також навчатися  в школі мистецтв та ремесел, яка з 1991 року, з ініціативи дирекції школи, функціонує в стінах загальноосвітнього закладу села. Діти мають можливість освоювати струнні, клавішні та духові інструменти, вивчати хореографію, вокал, декоративно-прикладне та сценічне мистецтво.

         З 1989 року, коли відбувся перший випуск зі школи як  середньої, 52 учні за особливі успіхи у навчанні були нагороджені золотими та срібними медалями.

         Багато випускників Великоолександрівської ЗОШ І-ІІІ ст. здобули вищу освіту, працюють керівниками, інженерами, лікарями в різних установах. Дев`ять випускників стали вчителями і працюють у рідній школі: вчителі початкових класів Цілик Л.В., Шеремет О.А.,Школьна А.В., Мамич О.І., Вакуленко О.А. та Клименко О.О. – вчителі англійської мови, Семенець Л.П. – вчитель української мови та літератури, Махортов В.Г. – вчитель фізичної культури, Колотуша С.В. – вчитель фізики, Давиденко І.І. – директор школи, вчитель історії.

Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024